Hanna S. Białys

Urodzona w 1986 roku, doktor nauk rolniczych w specjalności zootechnika, absolwentka Politechniki Bydgoskiej oraz UE Erasmus w Erciyes University w Kayseri (Turcja).

Zawodowo: od 2015 roku szef projektu w przemyśle ciężkim branży motoryzacyjnej, od 2022 roku lider projektu w korporacji IT.

Laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu (2019 rok), absolwentka dwóch kursów „Maszyny Do Pisania” z Robertem Małeckim (2019 rok) oraz z Maciejem Siembiedą w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda (2023).

Prywatnie: niepoprawnie zakochana w swoim mieście bydgoszczanka, żona pilanina, mama pilsko-bydgoskiej córki. Fanka zespołu Rammstein i Lindemann, amatorsko malarka/rysowniczka.


Julia Borkowska

Aktorka i lektorka; absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Od kilku lat regularnie pracuje przy nagraniach audiobooków, słuchowisk i voice-overów. Nominowana do tegorocznych Nagród BEST AUDIO Empik Go 2024 za interpretację książki „Stypendium pentagramu”. Grała gościnnie m.in. w spektaklach: „Klub” w TR Warszawa, „Pif-Paf” w Teatrze Żydowskim, „Śmieszne miłości” w Teatrze WarSawy. Brała także udział w produkcjach takich jak „W głębi lasu czy „Herkules”. Jako aktorka dubbingowa wcieliła się m.in. w postać Cosmo w „Strażnikach galaktyki: Volume 3″ czy Leidy w „Andorze”. Bardzo docenia i regularnie pogłębia pracę z ciałem i oddechem, którą uważa za nieodłączny element przy pracy z głosem.

Julia Chatys

ur. 26.09.1996 na warszawskim Służewiu. Aktorka młodego pokolenia. Od dziecka prężnia działa na planie filmowym, serialowym, a także w przestrzeni teatralnej, dubbingowej i lektorskiej.

Znana m.in. z serialu TVN „Na Wspólnej”, gdzie od 12 lat wciela się w postać Kasi Berg.

Związana z objazdowym Teatrem Gudejko. Można zobaczyć ją w sztukach „Berek, czyli upiór w moherze 2″ oraz „Jak Zabłocki na mydle”.

Do kin niedawno weszła nowa produkcja z udziałem Chatys „Kung Fu Panda 4″, gdzie wciela się w postać Zhen – nowego smoczego wojownika.

Od 3 lat zajmuje się także muzyką. Wydała swój pierwszy singiel „Enigma” z płyty „Brak”.

Nagrała również 2 utwory z Sebastianem Fabijańskim „Supernova” i „Melancholia”.

Jakub Ćwiek

Autor przeszło trzydziestu książek, w tym bestsellerowych cyklów fantastycznych „Kłamca” i „Chłopcy”, horroru „Ciemność płonie” i kryminałów noir „Grimm City”. Od czterech lat mierzy się z literaturą crime, szukając w niej nieoczywistych ścieżek. Tak powstała seria „Drelich” – sensacja realizowana zgodnie z zasadami gatunku, ale przy zachowaniu pełnej wiarygodności. Do współpracy przy niej autor zaprosił szereg specjalistów m.in. od choreografii walk.

Ćwiek współpracuje także z Wojciechem Chmielarzem, czego ostatnim owocem był serial kryminalny „Niech to usłyszą” dla Radia Zet.

Prywatnie ojciec dwójki dzieci i wielki miłośnik popkultury, z zapałem podróżujący jej śladami.

Natalia Klewicz

Autorka „Czy to sen?” oraz „To nie był sen”, piosenkarka, autorka muzyki i tekstów. Mając 16 lat debiutowała w projekcie muzyczno-telewizyjnym „My3” w ramach którego wydała cztery płyty oraz prowadziła program telewizyjny o tym samym tytule na antenie telewizji Polsat. Później działała w duecie muzycznym Twenty z Julią Trojanowską. Aktualnie współproducentka zespoły „My3”.

Andrzej Kwiecień

Rocznik 1985. Z wykształcenia inżynier naftowy, z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży naftowej wliczając w to pracę na platformach wiertniczych na Morzu Północnym. Współzałożyciel wydawnictwa PulpBooks i autor cyberpunkowej powieści „Metamorf”. Fun gier komputerowych, cyberpunku, nurkowania i sportów walki.

Ignacy Martusewicz

Aktor. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie.

Pracuje w branży audio od 5 lat. Działa w dubbingu, słuchowiskach, udźwiękowieniu gier i animacji. Lektor, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Wiktor Piechowski

Absolwent wydziału aktorskiego (2021) Szkoły Filmowej w Łodzi, aktor teatralny i filmowy, muzyk, absolwent szkół muzycznych I oraz II stopnia na trąbce i fortepianie, nauczyciel teatralny, project manager pracujący przy realizacji projektów kulturalno-społecznych dla fundacji IREPSO. Założyciel fundacji Artystyczny Instytut Rozwoju Młodych ( airm.pl ) zajmującej się szerzeniem dostępu do dzieł kultury na obszarach wykluczonych kulturalnie. Ma za sobą role w słuchowiskach: „Opowiem o Tobie gwiazdom” (Główna rola – Pluton), „Mierzeja”, „Z pierwszej piłki”, „Projekt: Riese” oraz „Biblia Audio”. Aktor współpracujący z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi (2017-2023). Zagrał w serialach: „Szadź”, „The Office PL”, „Sexify”, „Papiery na szczęście” oraz w filmach: „Orzeł. Ostatni patrol.”, „Samiec Alfa” oraz „Różne drogi do świętości”.

Eliza Pieciul-Karmińska

Językoznawczyni i tłumaczka z niemieckiego, profesorka nadzwyczajna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Specjalizuje się w teorii i dydaktyce przekładu niemiecko-polskiego. W pracy naukowej bada m.in. zjawisko recepcji baśni braci Grimm w języku polskim oraz swoistość przekładu literatury dla dzieci i młodzieży.

Jest autorką nowego tłumaczenia wszystkich dwustu baśni zebranych przez Grimmów („Baśnie dla dzieci i dla domu”), opartego na kanonicznej, siódmej edycji oryginału, oraz przekładu wybranych baśni z edycji drugiej („Baśnie wybrane braci Grimm”); wydany przez Wydawnictwo Dwie Siostry zbiór „Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli” to z kolei pierwsze polskie tłumaczenie tekstów z wydania pierwszego.

Na koncie ma również przekłady baśni i opowiadań E.T.A. Hoffmanna („Dziadek do Orzechów” i „Król Myszy”, „Tajemnicze dziecko”, „Złoty garnek”, „Piaskun”, „Don Giovanni”) oraz współczesnej prozy dla dzieci, między innymi książek Ulricha Huba. Na Facebooku prowadzi profil Rumpelsztyk popularyzujący baśnie braci Grimm i literaturę niemieckojęzyczną.

Krzysztof Piersa

Autor powieści fantastycznych „Księżycowa Szarańcza”, „Twórcy Żywych Maszyn”, „Liceum Ogólnomagiczne” oraz powieści obyczajowej „Camgirl”. Obecnie publikuje thrillery i kryminały w Wydawnictwie Initium.

Twórca „Żywotu Pisarza” i „Bez Pardonu Podcast”, najpopularniejszych programów o pisaniu i pisarzach na polskim Youtube. 

W 9 lat zrobił ponad 1000 spotkań autorskich od Rzeszowa po Szczecin

Terapeuta ds. Uzależnień z czterema opublikowanymi poradnikami na koncie.

Prywatnie mangowiec, modelarz i ojciec czterech kotów. 

Ogólnie narcyz, farmazoniarz, skandalista, grafoman i pieniacz. 

Ma też wady. 

Arkady Saulski

Urodzony 20 lutego 1987 roku w Gdyni. Absolwent stosunków międzynarodowych na Akademii Marynarki Wojennej. Dziennikarz ekonomiczny.

Debiutował w 2010 roku w „Nowej Fantastyce” opowiadaniem „Dzieci Syberyjskie”.

Na kilka lat porzucił działalność pisarską, by powrócić w powieściach „Czarna kolonia” (2016) i Wilk (2016).

W 2017 roku wydał swoje opowiadanie w antologii Ostatni dzień pary 2.

Jego opowiadanie „Husarze Śmierci” zdobyło drugą nagrodę w konkursie Stwórz Swoją Historię.

Opowiadanie „Księga Ostrzy” zajęło także drugie miejsce w konkursie Dylematy Singielki

W dzieciństwie chciał być archeologiem, potem filmowcem, ostatecznie odnalazł się w tworzeniu literatury, bo jak sam mówi „ dla literatury wystarczy tylko kartka i długopis”.

Do Fabryki Słów trafił z gotowymi powieściami z gatunku sci-fi i fantasy „Serce lodu” (2019) i „Krew kamienia” (2020).

A w pewnym momencie przemówiła do niego Japonia i uświadomił sobie, że już od niej nie ucieknie, bo jak sam o sobie mówi: „Dziadek był ekonomistą w Tokio, mama jest japonistką, kuzyni są w połowie Japończykami, od małego dojrzewałem wokół tego klimatu […] Otaczają mnie przedmioty z Japonii i obrazy[…] Jak sobie na to popatrzysz to generalnie powieść sama się pisze”.

Twierdzi, że nie potrafi nie wymyślać nowych historii. Nieustanne tworzenie scenariuszy to jego największe uzależnienie, a historia „Czerwonego lotosu” (2021) rozlała się po jego mózgu natychmiast po decyzji „piszę o Japonii”.

Jak wyszło? Epicko. Książka bardzo szybko podbiła czytelnicze serca i zyskała tytuł „najlepszej książki na wiosnę” według serwisu granice.pl. Trylogia „Zapiski Stali” doczekała się wydań zagranicznych m.in w Ukrainie.

Zapytany o swoich literackich idoli wymienia jednym tchem Rafała Dębskiego, Feliksa Kresa, Georga R.R. Martina, Miroslava Žambocha i Mario Puzo.

Najbardziej lubi spacery i długie rozmowy z żoną oraz rozgrywki Warhammera. Doskonale sprawdza się jako kura domowa, chociaż od dzieciństwa walczy z kapciami, które uznaje za element systemu domowej opresji.

(https://fabrykaslow.com.pl/autorzy/arkady-saulski/)


Magda Skubisz

Magda Skubisz ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kierunek wokalny). Zawodowo zajmuje się emisją głosu, a także współpracuje z rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych. Jako wokalistka wystąpiła m.in. z Urszulą Dudziak, a jej uczniami byli finaliści Voice of Poland – Aro Kłusowski i Kamil Bijoś.

Magda Skubisz napisała serię „o młodzieży, ale niekoniecznie dla młodzieży”, opowiadającą o przemyskich licealistach: „LO Story” (2008, 2009 – Prószyński i Sk-a 2016, 2017 – Videograf), „Dżus&Dżin” (2009 – Prószyński i Sk-a, 2016, 2017 – Videograf), „Chałturnik” (2016, 2018 – Videograf) i „Master” (2018 – Videograf). Książki wywołały sporo kontrowersji w rodzinnym mieście autorki. Do wydawnictwa dotarł list protestacyjny podpisany przez nauczycieli z byłego liceum autorki. Oskarżono w nim Magdę o szkalowanie dobrego imienia szkoły i „kalanie własnego gniazda”. Debiut „LO Story” stał się również bohaterem jednej z sesji Rady Miasta Przemyśla, poświęconej negatywnemu wpływowi literatury na młodzież. Trzecia i czwarta część serii, „Chałturnik” i „Master” powstały na podstawie osobistych wspomnień autorki, która kilkanaście lat pracowała w zespole muzycznym, specjalizując się w zabawianiu pijanych, nierzadko pochodzących z półświatka, gości.

(www.mediarodzina.pl)


Beata Skrzypczak

„Opowiemci” – blogerka rozmiłowana w literaturze hiszpańskojęzycznej.

Od 2018 roku właścicielka marki „Opowiemci”, miejsca, gdzie literatura staje się źródłem inspiracji i wymiany myśli dla czytelników. Tu w corocznym rankingu „Opowiemci”: Honorujemy twórców docenia i wyróżnia osoby promujące czytelnictwo.

Organizatorka spotkań dla miłośników literatury w ramach festiwalu Książkonalia w Katowicach. Autorka książki „El Roi”.

Aleksandra Szatkowska

Producentka, reżyserka i scenarzystka produkcji audio. Pod jej kierownictwem w ciągu ostatnich lat powstało ponad 30 produkcji audio m.in.: Superprodukcje: „Projekt Riese” (I miejsce Best Audio Empik Go 2022r.), „Wilkołak” (II miejsce Best Audio Empik Go 2022r. i Bestseller Empiku 2021r.), „Mierzeja”, „Wiatr”, „Bezcenny”, „Mów mi Win” i wiele innych dostępnych na platformach streamingowych z audiobookami oraz Serial audio „Niech to usłyszą”, który był emitowany na antenie Radia Zet.

Ma na swoim koncie projekty audio na rzecz instytucji kultury: serię audiobooków „Cuda Polski” na zlecenie Muzeum Historii Polski, animacje dla dzieci „Polo i Nika” na zlecenie Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA oraz aranżację dźwiękową wystawy dotyczącej modernizacji zabytkowej części Szpitala Miejskiego w Rybniku.

Zajmuje się również kompleksowym przygotowaniem scenariuszy na podstawie książek do produkcji audio. Twórczyni adaptacji powieści takich autorów jak: Szczepan Twardoch, Remigiusz Mróz, Zygmunt Miłoszewski czy Igor Brejdygant, Harlan Coben.

Kierownik produkcji wersji audio Pisma Magazynu Opinii w latach 2020-2022.

Od 2023 roku razem z Wiktorem Piechowskim i Adrianną Wołowicz tworzy Dom Producencki 4P Acoustic. Jest wsparciem merytorycznym i koncepcyjnym dla młodych pisarzy, którzy dopiero wchodzą w świat wydawniczy i nie rozumieją nowego pola eksploatacji literatury jakim są audiobooki.

Twórczyni serii słuchowisk o najpopularniejszym detektywie świata Sherlocku Holmesie.

Od wielu lat czynnie zaangażowana w wiele charytatywnych akcji społecznych. Jest pomysłodawczynią akcji „Książki od serca”. Prywatnie pasjonatka dobrej literatury w ilościach hurtowych, wielbicielka teatru oraz długich spacerów.