Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:50 (akredytacja startuje ok. 8:30-9:00) i zakończy ok. 16:30.

Zapisy na warsztaty z nagrywania audiobooka/słuchowiska rozpoczną się 10.06. o godz. 18:00. 
Szczegóły w zakładce: „Warsztaty: tworzenie audiobooka”

Podany program może ulec zmianie. 


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
(po każdym punkcie programu będzie możliwość zdobycia autografu naszych gości w strefie autografowej)

9:50 – oficjalne powitanie i garść informacji organizacyjnych (Sala A i B)

10:00 – 11:45: „Audiobooki i słuchowiska, czyli jak tworzy się nowe pola eksploatacji dla literatury”
Prelekcja: 4P Acoustic w składzie Aleksandra Szatkowska, Wiktor Piechowski, Julia Borkowska, Julia Chatys, Ignacy Martusewicz (Sala A)

Zapraszamy na fascynujący panel poświęcony audiobookom i słuchowiskom. Tak wiele książek, tak mało czasu – to największy problem współczesnego miłośnika literatury. Na tym punkcie programu, przygotowanym przez ekipę 4P Acoustic, dowiesz się, dlaczego audio historie zyskują coraz większą popularność. Jak wygląda proces tworzenia audiobooków i słuchowisk? Czy audiobooki są rozwiązaniem na „kupki wstydu” książkoholików? Co jest najtrudniejsze w wyborze odpowiedniego głosu? Jak wygląda przygotowanie lektora do pracy przed mikrofonem? Jak bardzo ważna jest praca zespołowa lektor – realizator? Czy słuchowisko nagrywa się inaczej niż audiobook? Kim jest reżyser dźwięku? Jak przekazać emocje bohatera tylko głosem? Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla twórców? Przychodząc na ten panel, dowiesz się odpowiedzi na powyższe pytania.

10:00 – 10:45: Spotkanie autorskie z Magdą Skubisz (Sala B)
Prowadzący: Daniel Muniowski

Sympatyczna rozmowa z autorką wspaniałej „Sagi rodu Tyszkowskich”? Owszem, ale i nie tylko – Magda Skubisz ma na swoim koncie również debiut, po którym została okrzyknięta skandalistką! Czas zweryfikować pewne fakty i obalić mity. Choć bardzo prawdopodobne jest, że po tej rozmowie to właśnie mity zyskają status faktów. Możemy wam zapewnić, że po tym spotkaniu z pewnością nie odmówicie sobie sięgnięcia po książkę Magdy Skubisz (a z doświadczenia dodamy: na jednej na pewno się nie skończy!).

11:00 – 11:45 Spotkanie autorskie z Hanną Szczukowską-Białys (Sala B)
Prowadzący: Daniel Muniowski

Jak zaliczyć spektakularny debiut i nie osiąść na laurach? To będzie najbardziej bydgoska z rozmów tegorocznego CzytaczFestu, a to za sprawą fenomenalnego debiutu kryminalnego Hanny Szczukowskiej-Białys, „Robaki w ścianie”. Tak się szczęśliwie składa, że na CzytaczFeście będziemy mogli porozmawiać również o premierowym, drugim tomie serii, „Męczennicy na płótnie”. Czy to będzie „zwykłe” spotkanie autorskie czy raczej przewodnik po Bydgoszczy, jakiej jeszcze nie znacie? Czas pokaże.

12:00 – 12:45 Spotkanie autorskie z Natalią Klewicz (Sala A)
Prowadzący: Daniel Muniowski

Natalia Klewicz nie napisała zwykłych książek dla młodzieży. Zarówno „Czy to sen?” jak i będąca kontynuacją „To nie był sen” to bardzo wartościowe powieści, które skupiają się na zaburzeniach psychicznych i mogą stanowić pierwszy krok na drodze do wyzdrowienia. Sama Natalia mocno angażuje się w promowanie terapii i dbania o swoje zdrowie psychiczne. To spotkanie naprawdę może zmienić czyjeś życie. I nie ma tu ani słowa przesady.

12:00 – 12:45 Spotkanie autorskie z Marcinem Mortką (Sala B)
Prowadząca: Beata Skrzypczak

Tytan pracy z nieograniczoną energią i niekończącymi się pomysłami. Marcin ma na swoim koncie wiele serii fantastycznych: niezależnie od tego czy wolisz przygody bardziej czy mniej poważne, na morzu czy na lądzie, dla dorosłych czy dla dzieci, w dorobku Marcina Mortki znajdziesz to wszystko. I dużo więcej. Nie zna życia ten, kto nie był na choć jednym spotkaniu autorskim z Marcinem. Bo to nie tylko Q&A: to doznanie, któremu najbliżej do opowieści snutych przez wodza wioski przy ognisku.

13:00 – 13:45 Spotkanie autorskie z Arkadym Saulskim (Sala A)
Prowadzący: Daniel Muniowski

Na zeszłorocznej edycji CzytaczFestu Arkady złożył nam (i Wam!) pewną obietnicę. Pytanie brzmi, czy się z niej wywiąże? I co na to żaba? Gdyby o sprzedaży książek decydowała ich wysoka jakość, Arkadego z pewnością nie byłoby na naszym wydarzeniu: bo nie byłoby nas na niego stać. Wielki talent, niesamowity autor fantastyki i kontynuator literackiego dzieła życia zmarłego Feliksa W. Kresa. A do tego gwarancja porywającego spotkania!

13:00 – 13:45 Spotkanie autorskie z Andrzejem Kwietniem (Sala B)
Prowadząca: Beata Skrzypczak

Gdyby zastanowić się nad doświadczeniem życiowym Andrzeja Kwietnia, musielibyśmy wyobrazić sobie sędziwego starca, co najmniej w stylu Gandalfa. Dlatego lepiej się nie zastanawiać i po prostu posłuchać Andrzeja. Posłuchać jak opowiada o swoim powieściowym debiucie, „Metamorfie”, oraz o sztucznej inteligencji. Na tym spotkaniu na pewno nie będziecie się nudzić. Oby tylko rozmowa o AI nie przysłoniła najważniejszego tematu: kiedy wyjdzie jego nowa książka?

14:00 – 14:45: „Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli”. Nieznane baśnie braci Grimm po raz pierwszy po polsku i co z tego wynika”
Prelekcja Elizy Pieciul-Karmińskiej

Jesienią 2023 roku nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazał się tom „Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm” z ilustracjami Michaliny Jurczyk – pomysłodawczynią i tłumaczką baśni jest Eliza Pieciul-Karmińska (prowadząca na Facebooku profil „Rumpelsztyk), która postulowała od lat konieczność przełożenia pierwotnych wersji baśni Grimmowskich w oparciu o pierwszą edycję zbioru „Baśni dla dzieci i dla domu” z lat 1812/1815. Pierwsze wydanie baśni Wilhelma i Jacoba Grimmów zawiera nie tylko pierwotne warianty najbardziej znanych fabuł (takich jak „Kopciuszek” czy „Śnieżka”), lecz także około pięćdziesięciu tekstów, które zostały wycofane z kolejnych edycji. Ta zupełnie nowa i przełomowa edycja baśni pozwala na lepsze zrozumienie fenomenu baśni Grimmowskich, docenienie ich prawdziwie ludowego charakteru i poznanie zupełnie nieznanych w języku polskim tekstów. Prelegentka opowie o swoistości fabuł z lat 1812/1815 w kontekście ich archaicznych oraz ludowych źródeł, a także w odniesieniu do stereotypowego przekonania o szczególnej brutalności baśni braci Grimm.

W prezentacji pojawi się także aktualny temat odkrycia książek z prywatnej biblioteki księgozbioru braci Grimm w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Eliza Pieciul-Karmińska wraz z bibliotekarką Renatą Wilgosiewicz-Skutecką odnalazły 27 książek, które od końca II wojny światowej uchodziły za bezpowrotnie zaginione. Wiele z nich zawiera odręczne notatki Jakuba i Wilhelma, a wśród odnalezionego księgozbioru znajdują się także białe kruki, takie jak pierwsze wydanie słynnej powieści „Przygody Simplicissimusa” Grimmelshausena z 1669 roku.

14:00 – 14:45 „Od zera do klasy średniej w 8 lat” (Sala B)
Prelekcja: Krzysztof Piersa 

Człowiek-legenda. Obstawiamy, że jest znany w 95% szkół i bibliotek w Polsce (a te pozostałe 5% nie zna go tylko dlatego, że nie zbudowano jeszcze do nich dróg dojazdowych). Terapeuta ds. uzależnień, pisarz (fantastyka, thriller) i człowiek, który zawsze postara się pomóc i doradzić. Jak napisać książkę? Jak wydać książkę? Jak jej nie wydawać? Pytań i tematów na pewno nie zabraknie. Szkoda, że nie możemy tego samego powiedzieć o czasie…

15:00 – 15:45 Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem (Sala A)
Prowadzący: Jakub Poczęty

Śledząc jego zawodowe poczynania oraz ich różnorodność, można pokusić się o zatytułowanie tego spotkania jako „Pięćdziesiąt twarzy Ćwieka”. Dodając do tego klimatyczną, industrialną przestrzeń i przygaszone światła… Atmosfera z pewnością będzie gorąca! A zadba o to Jakub Poczęty, który postara się odkryć, pośród wielu, tę najprawdziwszą twarz Kuby Ćwieka. Pisarz, wydawca, stand-uper? Za mało tu miejsca, by przedstawić Wam Kubę, ale czy Kubę jeszcze trzeba przedstawiać?  

15:00 – 15:45 Spotkanie autorskie z Beatą Skrzypczak (Sala B)
Prowadzący: Daniel Muniowski

Swoją działalność internetową nazwała „Opowiem Ci” i trzymając się tej obietnicy, gwarantujemy, że Beata rzeczywiście sporo nam opowie! O swojej działalności w Internecie, o Książkonaliach, o swoim debiucie literackim („El Roi”) oraz o nadchodzących rzeczach. Niech Was jednak nie zwiedzie fakt, że Beata to prawdopodobnie najsympatyczniejsza i najserdeczniejsza osoba w polskim światku książkowym –kiedy temat zboczy na bookmedia (ogół osób zajmujących się pisaniem i mówieniem o książkach w Internecie), atmosfera z pewnością się zagęści!

16:00 – 16:3 Niespodzianka na zakończenie CzytaczFestu (Sala A)
Szczegóły na wydarzeniu


WARSZTATY Z NAGRYWANIA AUDIOBOOKA/SŁUCHOWISKA
Warsztaty odbędą się w godzinach 13:00-16:00.
Wprowadzeniem do warsztatów (obecność uczestników warsztatów obowiązkowa) jest wcześniejszy punkt „Audiobooki i słuchowiska, czyli jak tworzy się nowe pola eksploatacji dla literatury”.

Szczegóły dot. warsztatów znajdziecie w zakładce „Warsztaty: tworzenie audiobooka”.